Znajdź najbliższy warsztat lpg/cng
Znajdziesz nas w całym kraju!
ELEMENTY INSTALACJI LPG
1Zawór tankowania po połączeniu z dystrybutorem umożliwia napełnienie zbiornika. Został wyposażony w zawór zwrotny uniemożliwiający wypływ gazu ze zbiornika po jego zatankowaniu.
2Zbiornik przeznaczony jest do magazynowania ciekłego gazu zasilającego instalację LPG. Zbiornik może być montowany na zewnątrz lub wewnątrz pojazdu. Ze względu na budowę rozróżniamy 3 podstawowe typy zbiorników:
- Toroidalny wewnętrzny– zbiornik o owalnym kształcie. Montowany w miejscu koła zapasowego
- Toroidalny zewnętrzny – zbiornik o owalnym kształcie. Montowany zwykle pod bagażnikiem na zewnątrz pojazdu
- Cylindryczny – zbiornik o walcowatym kształcie. Montowany w bagażniku, za fotelami pasażerów.
3Wielozawór stanowi osprzęt zespolony zbiornika. W skład osprzętu wchodzą:
- zawór ciśnieniowy – ogranicza napełnianie zbiornika do bezpiecznego poziomu 80%
- zawór gazu wychodzącego – zabezpiecza przed swobodnym wypływem gazu oraz przed wzrostem ciśnienia powyżej 27 barów i temperatury zbiornika powyżej 1200°C
- cewka elektrozaworu gazu – po podaniu napięcia przez centralkę, cewka powoduje otwarcie zaworu i dopływ LPG do instalacji
- wskaźnik poziomu gazu – umożliwia określenie ilości paliwa w zbiorniku
4Przewód termoplastyczny służy do przesyłu gazu ze zbiornika do podzespołów znajdujących przy komorze silnika w samochodzie.
Pełna specyfikacja techniczna produktu dostępna jest w zakładce Przewód termoplastyczny LPGTECH
5Reduktor zmienia stan skupienia gazu dostarczonego ze zbiornika z płynnego w stan lotny, który przekazywany jest do wtryskiwaczy gazowych. Jednocześnie utrzymuje stałe ciśnienie nawet przy dużych obciążeniach.
Elektrozawór odcina dostarczanie gazu, kiedy silnik jest wyłączony lub gdy pojazd pracuje na benzynie.
Filtr oczyszcza strumień gazu w fazie ciekłej.
6Filtr fazy lotnej jest ważnym elementem instalacji gazowej montowanym na odcinku pomiędzy reduktorem a wtryskiwaczami. Jego zadanie to eliminowanie zanieczyszczeń z gazu. Wysoka jakość filtracji w znacznym stopniu wydłuża żywotność wtryskiwaczy gazowych.
Pełna specyfikacja techniczna produktu dostępna jest w zakładce Filtr fazy lotnej LPG – Perfect Blue
7Map sensor PTS01 mierzy temperaturę oraz ciśnienie bezpośrednio w strumieniu gazu. Wyniki przesyłane są do jednostki sterującej w celu wprowadzenia korekt do wtryskiwaczy.
8Wtryskiwacze zapewniają dopływ gazu oddzielnie bezpośrednio do każdego kanału dolotowego cylindra silnika.
9Sterownik to serce każdej instalacji LPG. Stale monitoruje pracę wtryskiwaczy i zapewnia najbardziej optymalną pracę instalacji gazowej przez cały czas.
10Przełącznik B/G Umożliwia wybór paliwa na którym silnik ma pracować (benzyna/gaz). Umieszczony jest w kabinie pojazdu w miejscu łatwo dostępnym dla kierowcy. Na przełączniku umieszczone są diody wskazujące poziom gazu w zbiorniku. Dodatkowo wyposażony jest w tzw. buzzer- sygnał dźwiękowy informujący o takich parametrach jak:
- Moment przełączenia rodzaju paliwa
- Alert- niski poziom gazu w zbiorniku
- Alert- brak gazu w zbiorniku
WAŻNE INFORMACJE
Montaż instalacji gazowej należy zgłosić i zarejestrować w dokumentach pojazdu.
Rejestracji należy dokonać w tym samym wydziale komunikacji starostwa lub urzędu miasta, w którym zarejestrowany został samochód.
Aby otrzymać stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w urzędzie należy przedłożyć:
- wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji przystosowującej nasz pojazd do zasilania gazem
- dokument z atestem na zbiornik
- fakturę za usługę montażu
Faktura lub rachunek za montaż powinny zawierać numer VIN, numer pojazdu oraz określenie wykonanej usługi, np. Montaż instalacji LPG.
Należy również pamiętać o pozostałych dokumentach, które zazwyczaj musimy okazać w przypadku ogólnej rejestracji pojazdu, a więc dodatkowo okazać:
- dowód rejestracyjny
- kartę pojazdu, jeżeli została ona wydana
- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość
W przypadku kiedy samochód posiada kilku właścicieli, konieczne jest stawienie się w urzędzie wszystkich osób widniejących w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.
Rejestracji należy dokonać w terminie 30 dni od daty montażu wpisanego na fakturze.
Zainstalowany układ gazowego zasilania samochodu podlega corocznym przeglądom. Pierwszego należy dokonać nie później niż po roku od montażu. W przypadku gdy ogólny przegląd samochodu wypada szybciej, to łącznie z nim powinniśmy wykonać również przegląd instalacji LPG.